Milano Design Week 2025: Kia představuje „Spojené protiklady: Eclipse of Perceptions“

Stáhnout PDF Stáhnout DOC
  • Kia Design se již potřetí za sebou vrací na milánský týden designu a poskytuje platformu pro umělecké vyjádření a kulturní výměnu 
  • Díla Philippa Parreny a studia A.A. Murakami byla vybrána tak, aby odrážela designovou filozofii značky „Spojené protiklady“ 
  • Instalace ‚Marquee‘, ‚The Cave‘, ‚Beyond the Horizon‘ a ‚The Eclipse‘ reprezentují zážitkovou cestu smyslů a odrážejí vývoj designové filozofie značky Kia 
  • Výstava se koná od 7. do 13. dubna 2025 v Museo della Permanente v italském Miláně

Oddělení Kia Design ve spolupráci s mezinárodně uznávaným výtvarníkem Philippem Parrenem a studiem A.A. Murakami (Azusa Murakami a Alexander Groves) představuje téma společné výstavy s názvem „Spojené protiklady: Eclipse of Perceptions“, pořádané v rámci milánského týdne designu 2025.  

Letošní výstava dokládá nepolevující zasazení značky Kia podporovat kulturní výměnu a kreativní objevování. Akce se zaměřuje na probíhající transformaci značky, která má kořeny v jejích základních kulturních hodnotách a kreativní identitě, a vyvolává diskuse, které jsou výzvou a zároveň inspirací nejen pro Kia Design, ale i globální kreativní komunitu.  

Výstava spojuje vizionářské umělce, jako jsou Philippe Parreno a A.A. Murakami, s oddělením Kia Design a dalšími významnými členy globální kreativní komunity, a nabízí tak interaktivní zážitek, kdy se návštěvníci mohou aktivně zapojit do myšlenek, filozofií a projevů, které formují současnou kreativitu. 

Od své první účasti na milánském týdnu designu v roce 2023 se Kia Design snaží podporovat umění a kulturu tím, že umělcům nabízí prostor k vyjádření jejich pojetí designové filozofie značky „Spojené protiklady“. Zúčastnění umělci spolupracují na experimentálních přístupech, kdy promítají motiv „Spojené protiklady“ do svých děl nebo vystoupení, a vytvářejí tak zážitky, které v návštěvnících zanechají trvalou stopu.  

The Eclipse 

Instalace „The Eclipse“, tvořící ústřední scénu pro vystoupení a přednášky, zahrnuje hlediště se stupňovitým uspořádáním (připomínající Koloseum), přičemž obsah je promítán na vrstvený systém stínidel. V tomto prostoru jsou diváci povzbuzováni aktivně se ponořit do obsahu a subjektivně jej interpretovat, spíše než zůstat v roli pasivního pozorovatele.  

Zatměním („Eclipse“) se v průběhu lidské historie připisovaly významné vědecké, náboženské i kulturní významy. Tyto nebeské události inspirovaly člověka ke snění, k pohledům za hranice vlastní existence, k předvídání budoucnosti a k rozvoji technologií.  

Expozice „Spojené protiklady: Eclipse of Perceptions“ využívá prostor k prezentaci příběhu Kia Design a snahy tohoto oddělení neustále se vyvíjet – zde prostřednictvím dramatické scénografie a prostorové transformace. Diváci jsou svědky vzácného a výjimečného okamžiku, kdy se zapojují jako aktivní účastníci všech fází požitku a zamyšlení.  

Philippe Parreno 

Philippe Parreno, jeden z mezinárodně nejvlivnějších francouzských umělců posledních 25 let, pracuje s rozmanitou škálou médií, jako je např. film, hudba, sochařství, kresba nebo performance.  

Parrenova práce zpochybňuje hranici mezi realitou a fikcí; s využitím jazyků a kódů z různých médií zkoumá prostor, kde se prolíná skutečnost se světem fantazie. Parreno povzbuzuje diváky, aby přehodnotili, jak se zapojit do skutečného a imaginárního, kdy podněcuje k zamyšlení nad povahou zkušenosti jako takové.  

Marquee 

Parrenova instalace Marquee, umístěná u vchodu do výstavních prostor, ztělesňuje kulturní avantgardu, kdy znovuoživuje historické pojetí světelné tabule v kontextu současného umění. Uvedené dílo rozostřením hranic mezi architekturou, designem a performancí přesahuje svůj původ světelné tabule nad vchodem kina, přičemž dílo prosté textu se namísto toho soustředí na světlo a formu.  

Pomíjivé světlo, prostorová interakce a performativní osvětlení utvářejí dynamický zážitek, kdy povyšují světelnou tabuli („markýzu“) z pouhého objektu na reflexi vyvíjející se souhry dob minulých a přítomnosti.  

A.A. Murakami 

Studio A.A. Murakami, založené v roce 2020 Azusou Murakami a Alexandrem Grovesem, vytváří pohlcující instalace, které propojují vědu a umění. Aktuální série Ephemeral Tech kombinuje inovativní technologie s nehmotnými materiály a skupenstvími hmoty s cílem evokovat smyslové zážitky a nepřirozené jevy.  

Díla A.A. Murakami se prezentovala na bienále umění a architektury v Benátkách a jsou součástí stálých sbírek MoMA v New Yorku, Centre Pompidou v Paříži, Vitra Design Museum v Německu a M+ v Hongkongu. Studio Swine, experimentální designérské studio Azusy Murakami a Alexandra Grovese, dále získalo ocenění na významných světových festivalech včetně festivalu v Cannes.  

The Cave 

Dílo The Cave od A.A. Murakami spojuje primitivní elementy a technologické prvky s cílem zdůraznit nepolevující tvůrčí potenciál lidí. Rozměrný automatický stroj s robotickými končetinami, představující dnešní špičkové technologie, interaguje s primitivními nástroji, vytvořenými z replik kostí dávných zvířat. Tato juxtapozice reprezentuje myšlenku neúnavného zkoumání, kdy se končetiny vynořují z vodní hladiny a následně aktivují měchy, aby vháněly vzduch do nástrojů, čímž vytvářejí nadpozemskou zvukovou kulisu, zaplňující prostor.  

Pohlcující prostředí s červeným světlem a nehybnou vodou posouvá hranice smyslového vnímání, kdy odráží ideu „úvahy o vzdoru života entropii“ a podněcuje intelektuální zvědavost. Instalace klade zásadní otázky ohledně vytrvalosti lidské kreativity a smyslu navzdory existenciální nejistotě.  

Instalace The Cave touto pomíjivou performancí podtrhuje snahu studia A.A. Murakami zachytit jedinečnost okamžiku – nikoli reprodukováním minulosti či přítomnosti, ale neúnavným spojováním a přehodnocováním prvků s cílem vyšlapat novou cestu.  

Beyond The Horizon 

Beyond the Horizon je druhým dílem A.A. Murakami prezentovaným v rámci výstavy „Spojené protiklady: Eclipse of Perceptions“. Expozice představuje obří amorfní bubliny, vynořující se ze zavěšených automatů a proměňující se v oblaka. Dílo zkoumá pomíjivé, performativní a interaktivní dimenze, kdy posouvá hranice klasického sochařství a instalací.   

Uplatnění mechanických zařízení k vytváření organických a neustále se měnících forem odráží ochotu experimentovat s netradičními materiály a technologiemi, což je charakteristickým znakem tvůrčího riskování. Nepředvídatelná povaha bublin – někdy náhodná, někdy synchronizovaná – představuje aspekt náhodnosti, kdy je akceptováno neodmyslitelné riziko práce s dynamickými neřízenými systémy.  

Pohlcující prostředí s vyvýšeným ochozem, mlhavou atmosférou a zrcadlící se podlahou, na níž je tenká vrstva vody, ještě umocňuje divákův zážitek, evokuje v něm pocity úžasu a podněcuje k interakci s nepředvídatelností uměleckého díla.  

Výstava Spojené protiklady: Eclipse of Perceptions se koná od 7. do 13. dubna 2025 v Museo della Permanente v italském Miláně.