Prodeje Kia v EU za 1Q2019 rostou rychleji než trh v EU

Stáhnout PDF Stáhnout DOC

K prodejcům míří nové modely a značka Kia zaznamenává v Evropě rekordní čtvrtletní výsledky

  • Historicky nejlepší kvartál značky Kia v Evropě: prodeje vzrostly o 0,6 % na 132 174 vozidel
  • Kia předehnala celý evropský trh, kvartální podíl na trhu roste na 3,2 %
  • S příchodem nového modelu a rozšířením modelové řady rostou prodeje Ceedu o 29 %
  • Jednu osminu vozů Kia prodaných v Evropě pohání elektrifikovaná ústrojí
  • O nový ProCeed je více než pětinásobný zájem v porovnání s předchůdcem

Společnost Kia Motors Europe podle nejnovějších údajů Asociace evropských výrobců automobilů (ACEA) vykázala za první tři měsíce roku 2019 historicky nejvyšší kvartální prodeje. Nejnovější výsledek v podobě 132 174 vozidel Kia doposud prodaných v letošním roce* představuje růst o 0,6 %. Jelikož prodeje překonávají evropský automobilový trh, podíl vozů Kia na tomto trhu v letošním čtvrtletí vzrostl na 3,2 % oproti 3,1 % ve stejném období roku 2018.

Komentuje Emilio Herrera, COO společnosti Kia Motors Europe: „Evropské prodeje vozů Kia byly v tomto čtvrtletí nejsilnější v historii, na čemž má podíl zejména obrozená modelová řada Ceed, která se v tomto čtvrtletí rozšířila příchodem nového pětidveřového modelu ProCeed s karoserií typu shooting brake. ProCeedu se obzvláště dařilo, neboť jeho prodeje za samotný březen odpovídaly prodejům předchozího třídveřového modelu pro_cee’d za celých 12 měsíců roku 2018.“

Herrera dodává: „Zatímco naše nejnovější modely nás posouvají k nejlepším kvartálním prodejům v historii, v následujících měsících ještě představíme další nové modely, včetně nového crossoveru Ceed, který se objeví ještě letos. Cestou pokračujícího rozšiřování a obnovování portfolia produktů si budujeme silnou pozici, která nám v Evropě zajistí další udržitelný růst.“

Nový ProCeed se prodává lépe než předchůdce, prodeje modelu Ceed rostou

S příchodem nové modelové řady Ceed v loňském roce vzrostly prodeje za první kvartál 2019 v meziročním srovnání o 29 %, konkrétně z 19 tisíc na 24 510 vozidel. Velký zájem vzbudila zejména nová pětidveřová Kia ProCeed s karoserií typu shooting brake, pro kterou se v prvních třech měsících roku 2019 rozhodlo 3 908 zákazníků – to je pětinásobný nárůst prodejů (o 459,9 %) v porovnání s předchozím třídveřovým modelem pro_cee’d za první čtvrtletí 2018. Prodeje nového ProCeedu za samotný březen odpovídaly prodejům předchozího třídveřového modelu pro_cee’d za celých 12 měsíců roku 2018.

Kia Ceed v provedení hatchback i Sportswagon zaznamenala meziroční růst prodejů o 12 %, resp. 13,5 %. Oblíbenou modelovou řadu ještě v letošním roce posílí nový crossover Ceed.

Ceed zůstává i nadále druhým nejlépe prodávaným modelem značky Kia, hned za kompaktním SUV Sportage, pro které se v prvním čtvrtletí roku 2019 rozhodlo 32 354 zákazníků.

Rostoucí podíl elektrifikovaných pohonných jednotek v evropských prodejích značky Kia

Letos zatím každý osmý vůz Kia prodaný v Evropě pohánělo elektrifikované ústrojí, neboť modelová nabídka vozů Kia v současnosti zahrnuje mild-hybridy, hybridy, plug-in hybridy a čisté elektromobily. Celkové prodeje elektrifikovaných modelů vzrostly v meziročním srovnání o více než třetinu na 18 670 kusů.

Nejprodávanějším elektrifikovaným modelem Kia je Niro, jehož čtvrtletní prodeje vzrostly meziročně o 49,6 % na 15 695 kusů; o hybridní a plug-in hybridní provedení tohoto modelu je historicky nejvyšší zájem. Kia nedávno na ženevském autosalonu 2019 oznámila několik modernizací vozů Niro Hybrid a Plug-in Hybrid.

Prodeje vozů Optima Plug-in Hybrid (v nabídce jako sedan a kombi Sportswagon) vzrostly o 48,3 % na 1435 kusů, zatímco končící model Soul EV si v posledních týdnech před nahrazením objednalo 474 zákazníků.

Kia rovněž zaznamenala silnou poptávku zákazníků po dvou nejnovějších elektromobilech Kia s bateriovým pohonem, kterými jsou e-Soul a e-Niro. Oba uvedené modely se již prodávají na vybraných evropských trzích a další trhy budou následovat ještě letos. K prodejům dále napomohlo více než 1000 kvartálně prodaných vozů Sportage EcoDynamics+ s částečně hybridním (Mild-hybrid) pohonem.

Další růst modelů Stinger, Stonic a Picanto

Kia zaznamenala další růst v rámci nejvyšších i nejnižších příček své evropské modelové nabídky, neboť čtvrtletní prodeje městských vozů Picanto vzrostly o 13,8 % na 21 154 vozidel, zatímco prodeje sportovního fastbacku Stinger posílily o 34,5 % na 1103 kusů. Kompaktní crossover Stonic – čtvrtý nejprodávanější model Kia po vozech Sportage, Ceed a Picanto – rovněž zaznamenal růst prodejních objemů o 4,9 % na 15 968 kusů.

 

Poznámky pro redaktory:

* Zdroj: Asociace evropských výrobců automobilů (ACEA), země EU + země Evropského sdružení volného obchodu (EFTA)