Rok 2018 uzavírá růstovou dekádu značky Kia v EU

Stáhnout PDF Stáhnout DOC

Kia Motors Europe v roce 2018 dosáhla rekordních prodejů a zaznamenala již desátý růstový rok v řadě

  • Rekordní evropské prodeje 494 304 vozidel v loňském roce – nárůst o 4,7 % oproti roku 2017
  • Rok 2018 uzavírá růstovou dekádu; více než dvojnásobné prodeje oproti roku 2008
  • Tržní podíl již dosáhl 3,2 % a Kia překonává průměrný růst evropského trhu
  • 36% nárůst prodeje hybridů, plug-in hybridů a elektromobilů za posledních 12 měsíců
  • Robustní prodeje crossoverů a nového modelu Ceed
  • V roce 2019 uvádí Kia nový ProCeed a další elektrifikované pohony

Společnost Kia Motors podle dnes zveřejněných údajů Asociace evropských výrobců automobilů (ACEA)* dosáhla na evropských trzích rekordních prodejů v objemu 494 304 vozidel a v roce 2018 současně zaznamenala desátý růstový rok v řadě.

Prodejní výsledky za celý rok znamenají pro značku meziroční růst o 4,7 %, čímž se její podíl na evropských trzích posouvá na historicky nejvyšší úroveň 3,2 %. Evropské prodeje Kia se během poslední dekády více než zdvojnásobily – v roce 2008 značka prodala 238 643 vozidel a evidovala 1,6% podíl v nových registracích automobilů napříč kontinentem.

Uvedení široké řady crossoverů a elektrifikovaných pohonů v posledních dvou letech dodalo růstu automobilky Kia další hybný moment, a to i přes náročné podmínky na trhu.

Komentuje Emilio Herrera, COO společnosti Kia Motors Europe: „Kia je jedinou automobilovou značkou, která se za poslední dekádu v Evropě těšila rok co rok rostoucím prodejům. Díky kvalitě, designu a charakteru rostoucí modelové řady našich vozidel jsme dokázali stabilně překonávat zbytek trhu, což nám pomohlo náš podíl na trhu od roku 2008 více než zdvojnásobit.“

Emilio Herrera dodává: „Úspěšnost našich tradičních modelů jako Ceed a Sportage neustále roste a k oblibě značky zároveň stále více přispívá uvádění nových modelů a rozvoj atraktivní strategie značky. V posledních letech byl náš růst posílen i díky rostoucí nabídce elektrifikovaných vozidel, doprovázené nejmodernějšími palubními technologiemi. Zákazníky kromě toho láká sedmiletá záruka Kia, která je dnes v automobilovém odvětví stále bezkonkurenční.“

„V roce 2018 rostly zejména prodeje modelů Niro a Stonic, nicméně zájem zákazníků kladoucích důraz na kvalitu přilákaly i nové modely jako Ceed a Stinger, resp. modernizované řady Sportage a Picanto. V roce 2019 zahajujeme prodej nového ProCeedu a později v tomto roce i dalších nových modelů a širší řady elektrifikovaných pohonů.“

Nárůst prodejů elektrifikovaných vozidel o 36,0 %

Prodeje hybridů, plug-in hybridů a elektromobilů značky Kia v roce 2018 meziročně vzrostly o více než třetinu na 58 029 elektrifikovaný vozidel. Vozy s nejmodernějšími pohony nyní tvoří bezmála osminu (11,7 %) všech evropských prodejů Kia.

Crossover s označením Niro se v roce 2018 stal pátým nejlépe prodávaným modelem Kia a jeho prodeje vzrostly o 33,6 % na 45 255 vozidel – včetně 34 642 hybridů a 9 951 plug-in hybridů. Modelová řada Niro se na samotném konci roku 2018 rozšířila uvedením čistě elektrické varianty   

e-Niro – po zahájení prodejů v prosinci se pro tento vůz v Evropě rozhodlo 662 zájemců.

V posledním kalendářním roce svého prodeje dosáhl elektromobil Soul EV historicky nejvyšších prodejních čísel 6 402 kusů (meziročně +12,0 %). Varianta EV zároveň poprvé v historii překonala úhrnné prodeje benzínových a naftových provedení modelu Soul. Optima Plug-in Hybrid – nabízená v provedení sedan a kombi Sportswagon – zaznamenala rekordní prodeje (4 573 vozidel; meziročně +49,1 %), společně částečně hybridní pohon.

V roce 2019 se na trhu objeví řada nových částečně hybridních, hybridních a plug-in hybridních modelů Kia a současně bude uveden nový čistě elektrický Soul.

Robustní zahájení prodeje: nová Kia Ceed; nový ProCeed v prodeji od ledna

Rychlý růst prodejů se očekává u nových modelů Kia Ceed a Ceed Sportswagon, neboť od zahájení dodávek v druhé polovině roku 2018 se pro tyto vozy v Evropě rozhodlo na 24 531 zákazníků. Úhrnné prodeje modelu Ceed v roce 2018 (vč. končící modelové řady cee’d) dosáhly 75 479 kusů (nárůst ze 72 105 v roce 2017). Tento měsíc se začínají prodávat nové varianty Ceed GT, Ceed GT Line a ProCeed, které posílí postavení modelu Ceed v příslušném segmentu a jako druhého nejprodávanějšího modelu značky v Evropě, přičemž jedničkou zůstává Sportage (125 266 kusů v roce 2018).

Významný nárůst prodeje modelů Stonic a Picanto

Svoji pozici třetího nejprodávanějšího modelu Kia v Evropě si upevnilo Picanto, a to i díky uvedení verze Picanto X-Line inspirované crossovery a nabídce motoru 1,0 litru T-GDi (zkr. Turbocharged Gasoline Direct injection) o výkonu 100 koní. Prodeje modelu Picanto meziročně vzrostly o 19,3 % na 75 315 vozidel.

Na evropské zákazníky udělal velmi příznivý dojem i kompaktní crossover Kia Stonic, jehož prodeje byly zahájeny koncem roku 2017 a vloni si získal 55 742 nových majitelů – čímž se stal čtvrtým nejlépe prodávaným modelem Kia již v prvním roce prodeje. Rok 2018 byl také prvním úplným rokem, kdy se prodával výkonný sportovní sedan Stinger s karoserií fastback, pro nějž se v Evropě rozhodlo 3 853 zákazníků.

 

Poznámky pro redaktory

* Zdroj: Asociace evropských výrobců automobilů (ACEA), země EU + země Evropského sdružení volného obchodu (EFTA)