Triumfální úspěch modelu Kia Sorento v soutěžích Red Dot a iF Design Awards

Stáhnout PDF Stáhnout DOC
  • Nová elektrifikovaná generace SUV získává dvě ocenění
  • Kia od roku 2009 obdržela již 47 ocenění v renomovaných soutěžích Red Dot a iF Design Awards

Nová Kia Sorento rozšířila svoji sbírku ocenění o dva další trumfy světového významu. Vlajkové SUV značky Kia získalo ocenění Red Dot Award i iF Award v oblasti produktového designu.

Značka Kia, známá svým akcentem na design, tímto nejnovějším úspěchem v designových kláních Red Dot a iF ještě rozšířila úctyhodnou sérii ocenění z obou uvedených soutěží. Od roku 2009, kdy model Soul jako první zástupce značky obdržel cenu Red Dot, byl prestižní trumf „red dot“ udělen celkem 26 modelům značky Kia. A v soutěžním klání iF Award, kde značka zaznamenala první úspěch v roce 2010, se celkový počet oceněných vozů Kia díky novému Sorentu zvýšil na 21.

Nové Sorento bylo krátce po své loňské premiéře oceněno za svůj mimořádný design v anketě „Auto s pohonem všech kol roku 2020“ magazínu Auto Bild Allrad. Krátce poté získalo nejvýznamnější cenu na německém trhu, kterou byl „Zlatý volant 2020“ v kategorii „Velká SUV“. Letos v březnu bylo Sorento hlasováním označeno za „Světové ženské auto roku 2021“ v kategorii „Velká SUV“.

Nová generace SUV vznikla ve spolupráci celosvětové sítě návrhářů Kia. Komentuje Karim Habib, šéf globálního návrhářského centra Kia (Kia Design Center): „Naším cílem při navrhování nového Sorenta bylo rozvinout robustní estetické kvality předchozích generací s větším důrazem na kultivovanost a eleganci. Celý postup byl vlastně inspirován koncepcí ‚kultivované smělosti‘ – výsledkem je přitom vyzrálý a vyvážený, nicméně i sebejistý design. Nesmírně nás těší, že tuto práci ocenili porotci tak renomovaných soutěží, jakými jsou Red Dot a iF.“

 

Red Dot a iF: Dvě celosvětově nejvýznamnější soutěže v oblasti designu

Soutěžní klání Red Dot Design Award a iF Design Award patří celosvětově k největším a nejvýznačnějším kláním na poli designu. Soutěž Red Dot Award, kterou každoročně vyhlašuje instituce Design Zentrum Nordrhein-Westfalen, je rozdělena na do tří kategorií: Produktový design, Komunikační design a Designová koncepce. Nejtradičnější kategorie ‚Red Dot Award: Produktový design‘, jejíž historie sahá až do roku 1955, se v roce 2021 zúčastnili výrobci a návrháři ze 60 zemí, kteří zaslali na 7800 přihlášek. Přihlášené projekty hodnotila mezinárodní porota čítající cca 50 nezávislých návrhářů, lektorů designu a odborných novinářů z nejrůznějších odvětví. Kromě estetických kvalit jsou v soutěži o nejlepší produktový design důležitá i další kritéria, jako je např. inovativnost, funkčnost, ergonomie, srozumitelnost pro uživatele nebo ekologické aspekty.

Soutěž iF Design Award již od roku 1954 pořádá v Hannoveru iF International Forum Design GmbH, jedna z celosvětově nejuznávanějších nezávislých institucí v oboru. Letošní ročník soutěže, do které účastníci z 52 zemí přihlásili přes 9500 projektů, přinesl několik novinek. Jedná se např. o digitální kvalifikační kolo („Online předvýběr“), z nějž polovina předložených projektů postupuje do finálního kola („Finální výrok“), tedy transparentního hodnocení napříč všemi kategoriemi včetně nových disciplín „uživatelské zkušenosti/prostředí“ (UX) a „uživatelské rozhraní“ (UI). Z dalších kategorií jmenujme Produktový design, Design komunikace, Design obalu a Design služeb, Architektura, Design interiéru a Profesionální koncept. Letošní porotu soutěžního klání iF tvořilo 98 nezávislých mezinárodních odborníků na design. O všech oceněných produktech informuje průvodce „iF World Design Guide“ (ifworlddesignguide.com) a mobilní aplikace „iF Design“.